FED Başkanı Janet YELLEN Kimdir

Janet YELLEN – 13 agustos 1946 – Brooklyn New York

FED ve Faiz kelimelerinin yan yana geldiği her ortamda bu kavramların dengelerini değiştiren isim olarak adını sıkça duyduğumuz isim olan ekonomist janet yellen 1967 yılında Brown üniversitesinden mezun olmuş ve 1971 yılında doktorasını tamamlayarak YALE Üniversitesinden mezun olmuştur.

Evli ve 1 çocuk annesi olan ve kendisi gibi bir ekonomist olan George Akelof ile evliliğini sürdüren başarılı ekonomistin kariyeri ise şu şekildedir.

2004 – 2010 yılları arasında FED’in san franscisco bürosunun başkanlığını yapmıştır 2010 – 2014 yıllarında ise FED başkan yardımcılığı görevini yürütmüştür.

2014 yılının başında ise ABD başkanı barack OBAMA tarafından FED başkanlığına atanmıştır. 2018 yılına kadar bu görevde kalacak daha sonrasında ise eğer isterse 2024 yılına kadar FED yönetim kurulunun doğal bir üyesi olarak görevini sürdürecektir.

Ekonomik görüşleri ve izlediği politikalar genellikle işsizliği düşürmeye yönelik kalkınma politikaları ve buna bağlı büyümeyi destekleyici teşvik politikaları şeklindedir.

Türk Parası – Janet Yellen Kimdir ?