Kemal Kılıçdaroğlu Ne Kadar Emekli Maaşı Almaktadır?

2010 yılında ana muhalefet partisi CHP’nin başına geçen ve göreve başladığı günden itibaren halkın işsizlik ve yoksulluk sorunlarına yönelik söylemleri ile partisinin oylarını arttırmaya çalışan Kemal KILIÇDAROĞLU’nun ne kadar maaş aldığını sizler için araştırdık.

1999 yılında DSP’den siyasete girebilmek için SGK müdürlüğü görevinden kendi isteğiyle emekli olmuştur ve buradan emekli maaş almaya başlamıştır. 2002 yılında CHP’den milletvekili seçilmesinin ardından milletvekili maaşı da almaya başlayan Kemal bey, Milletvekillerine özel bir yasadan faydalanarak SGK müdürlüğünden emekliliğini milletvekili emekliliğine çevirmiştir. Ayrıca aktif olarak milletvekilliği yaptığı için MV maaşıda almaktadır. Yani Kemal beyin 2 ayrı geliri bulunmaktadır.

Şimdi gelelim Kemal KILIÇDAROĞLU’nun emekli maaşını ve aylık gelirini hesaplamaya,

  • 2019 yılı için milletvekili maaşı : 22.200 TL
  • 2019 yılı için emekli MV maaşı : 13.410 TL
  • Toplam : 35,610 TL

Yukarıdaki rakamlar kesin ve resmi rakamlardır ve NET olarak Kemal Bey’in her ay eline geçen rakamlardır. Bu rakamlar dışında belgelenmiş yada bilinen bir geliri yoktur.

Şimdi gelelim Kemal bey ile ilgili efsanelere, bu efsanelerden en önemlisi Kemal bey ve CHP mensuplarının iş bankası hisseleri vasıtasıyla iş bankasından kar payı almaları meselesi, Böyle bir şey kesinlikle söz konusu olamaz. Çünkü hisseler CHP’ye yani partinin tüzel kişiliğine ait ve bir kar payı alınacak olsa bütün parti teşkilatının (parti başkanından ilçe gençlik kolları üyesine kadar ) alması lazım ki bu hem yasal değil hem de çok karmaşık bir süreç.

Bir diğer efsane ise bütün siyasi parti başkanları için geçerli olan partiden maaş alıp almadıkları sorusu ? Bu sorununda cevabı HAYIR, hiçbir siyasi parti lideri partisinden maaş almaz. Çünkü bu makamın amacı hizmet etmektir gelir elde etmek değil partiler sadece propaganda amaçlı harcama yapabilirler.

Kemal beyin maaşlarının bir bölümü ile bağış yaptığı konusundaki efsaneler ise gerçeği yansıtmamaktadır. Bu konuda herhangi bir kurum bilgisi bulunmamaktadır.

Kaynak : Milletvekili Emekliliği ile İlgili Yasa (Ek: 9/6/1952 – 5951/1 md.)

Kaynak : 2 Maaş Alması ile ilgili Yasa ( 30. Madde d. Bendi )

Kaynak : İşbankası Hisseleri ile İlgili Basın Açıklaması