Recep Tayyip Erdoğan’ın Maaşı Ne Kadar

Kamu ve Devletin en tepesindeki isim olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın aldığı maaş ve diğer sosyal haklarını sizler için araştırdık.

Geride bıraktığımız yerel seçim sürecinde en çok konuşulan konuların başında gelen cumhurbaşkanı ve bakan maaşları oldu. Yolsuzluk ve ısraf konularının gündemden düşmediği bu süreçte bizde sizler için resmi kaynaklar ve kanun maddelerinin ışığında öne çıkan devlet büyüklerinin maaşlarını hesaplayarak kamuoyuna açıklıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aldığı Maaş

Cumhurbaşkanının maaşı, cumhurbaşkanlığı bütçesi ile ayrı olarak belirlenir. 2019 yılı için cumhurbaşkanlığı bütçesinde cumhurbaşkanlığı makamı için ayrılan maaş bütçesi 894 Bin TL‘dir. Bu rakamı 12’ye bölersek aylık brüt 75 Bin TL gibi bir rakam çıkmaktadır. Yasal vergi ve sigorta kesintilerinden sonra bu rakam 55 bin TL’ye düşmektedir. AMA Cumhurbaşkanlığı maaşı da gelir vergisine tabi olduğu için bu rakamı sadece ocak ayı için almaktadır şubat ayında 52 Bin TL, diğer kalan aylarda ise 46 Bin TL olarak NET MAAŞ almaktadır.

Ayrıca özel sektörden emekliliği bulunan sayın Erdoğan’ın buradan da emekli maaşı almaya devam etmektedir. Bu rakam tam olarak bilinmemekle birlikte özel sektör emeklisi olduğu için alabileceği en yüksek tutar 5700 TL civarındadır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Aylık Toplam Kazancı = 46.000 + 5700 = 51,700 TL

Bunun yanında bu makam için maaş bütçesi haricinde aynı oranda yani 894 Bin TL’lik birde personel gideri bütçesi almaktadır. Bu bütçe halk dilinde saray olarak geçen başkanlık konutunun personeli için ayrılan maaş bütçesidir. Aşçı, Hizmetli, Vale gibi görevlilerin maaşı buradan sağlanmaktadır.

Cumhurbaşkanının Sosyal Hakları ve Diğer Gelirleri

Cumhurbaşkanı devletin en tepesindeki makam olduğu için bir çok sosyal hakkı ve geliri bulunmaktadır. Bunların en başında konut ve araç kullanımı sayılabilir. Ankara beş tepede yer alan Cumhurbaşkanlığı konutu görevde olduğu sürece Recep Tayyip Erdoğan’a daha sonra ise yeni gelecek adaya tahsis edilecektir. Makam aracı olarak ise Mercedes – Maybach S600 marka araç kullanmaktadır.

Cumhurbaşkanıda doğal olarak bir memur olduğundan memurlar için geçerli her türlü sosyal hak ve ödenekten faydalanabilmektedir. Sosyal hakları aşağıda sıraladık.

Cumhurbaşkanı Sosyal Hakları

  • Aile Yardımı
  • Doğum Yardımı
  • Ölüm Yardımı
  • Tedavi Yardımı
  • Yiyecek Yardımı
  • Konut Hakkı

Kaynak 1 : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/12/20181231M1-B1.pdf

Kaynak 22 Maaş Alması ile ilgili Yasa ( 30. Madde d. Bendi )