Ursula von der Leyen kimdir

Ursula von der Leyen 8 Ekim 1958 Brüksel doğumlu alman siyasetçi. Uzun tartışmalar sonucu Avrupa komisyonu başkanlığına seçilmiş politikacı. Babası Belçika’da görevde olduğu sırada dünyaya gelmiştir ama babası diplomat olduğu için alman vatandaşlığını korumuştur. Çok iyi bir eğitime sahiptir. 1971’e kadar belçika’da yaşamıştır. Daha sonra Almanya Hannover’e taşınmıştır. 1985’te Alman Tıp profesörü Heiko von der Leyen ile evlenmiş ve 7 çocukları dünyaya gelmiştir.

Eğitim hayatına dünyaya gözlerini açtığı Belçika topraklarında başlayan alman politikacı , Liseyi ise Lehrte Lisesi fen ve matematik bölümünde tamamlamıştır. 1977’de Göttingen Üniversitesi ve Münster Üniversitesi’nde Ekonomi bölümüne başlayan başarılı politikacı 1980 yılında fire vermeden her iki üniversiteden de başarı ile mezun olmuştur. Almanya’da üniversite okuduğu yıllarda Londra Ekonomi ve Politika Bilimleri ( bizdeki ön lisans ) kolejinden de mezun olan Ursula von der Leyen

Evli ve 7 çocuk annesidir. 5 tane erkek kardeşi vardır. Almanya’nın ilk kadın savunma bakanıdır ve bu görevdeyken Alman Şansölyesi Angela Merkel’in ciddi teşvikleri ile Avrupa komisyonu başkanlığına seçilmiştir.

Avrupa komisyonu başkanlığı nedir: Tek devlet olmak adına çalışmalar yapan yapan Avrupa birliğinin başbakanı diyebileceğimiz bir mevkidir. Bu sebeple Almanya tarafından bu makam oldukça önemli görülmektedir. Savunma konusunda ise ayni titizlik Fransa tarafından gösterilmekte ve Avrupa Ordusu konusunda ciddi çalışmalar yapılmaktadır.