Yenikapı’da Sergilenen Araçlar Gerçek mi?

Seçim öncesi CHP adayının en büyük iddialarından birisi istanbul büyükşehir belediyesindeki israftı, ve bu israfın gerekçesi olarak vakıf, dernek gibi kuruluşlara verilen maddi yardım ve kiralık araçlar gösteriliyordu.

4 Eylül gecesi sosyal medya ve bazı sitelerde yer alan resim ve videolarda İBB tarafından gereksiz yere kiralandığı ve yeni belediye yönetimi tarafından toplatıldığı iddia edilen bazı araçlara ait görseller yer almaya başladı. Yeni kapı miting alanında toplandığı iddia edilen araçlara ait o görselleri aşağıda görebilirsiniz.

Haber sitelerinin görsellerinde görebileceğiniz gibi o siteler bile kesin bir bilgiye sahip değil ve son zamanlarda sosyal medya üzerinden sıklıkla yapılan algı operasyonları sebebiyle onlarda haberi iddia olarak vermişler ama resimleri biraz dikkatli incelediğimizde zaten haberin gerçek olmadığı ortaya çıkıyor.

Yeni kapıda toplandığı iddaa edilen araçlara ait olduğu iddia edilen resimlerin birbirleri ile alakaları yok ve bazıları istanbul’da bile çekilmiş değil. Resimlerde sadece bir markaya ait tek bir model aracın yer alması, akıllara ihracat için fabrika çıkışı araçların toplandığı gümrük alanlarını getiriyor ki bunlardan birisi kocaeli ilimizde, zaten o resimde arka plandaki yeşillik alan maalesef istanbul’da bulunamıyor. Diğer resimlerse sisli bir gecede çekilmiş ve arka planda vinçler bulunmakta, yani bu resimler yakın zamanda çekilmişi değil !. Bu haberle ilgili kısa’da bir video dolaşıyor ortalıkta ama o video yeni kapı’ya ait olabilir, yerdek, taşların yapısı tutuyor ama videonun zamanı belli değil ve araçların dizilimi diğer resimlerden çok farklı ve de araç sayısı az. Ayrıca koca istanbul’da sadece o bölgeyi canlı olarak gösteren mobese kamerasının şu an kapalı olması haberin gerçekliği ile ilgili ayrı bir şüphe sebebi : http://ns98.mobese.istanbul/

Konu ile ilgili kesin bir bilgi, haber, video bulunmadığı için şimdilik bu haber ile ilgili kesin bir kanıya varamıyoruz. Gün içinde yapılacak açıklamalara göre haberimiz güncellenecektir.

Yeni Kapı’da Toplandığı İddia Edilen Araçlara Ait Videolar