Yırtılan paralar değiştirilebiliyor mu değiştiriliyorsa nerede değiştiriliyor nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor hepsini bu yazımızda kısaca açıklayacağız.

Üzerimizde taşıdığımız kağıt paralar bazen bizim hatalarımızla bazen ise çocukların yanlış hareketleri sonucu kolayca yırtılabiliyorlar. Paranın değerine göre bu kazalar bizlere oldukça ciddi ekonomik kayıplar yaşatabilir ama bu endişelenecek bir durum değil çünkü ziraat bankası bu paraları kolayca değiştirebiliyor.

Yırtılan paranızı değiştirebilmeniz için öncelikle mümkünse paranın tamamını yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Çünkü banka görevlisi paranı gerçek ve tanımlanabilir olmasını isteyecektir. Üzerindeki seri numara ve diğer gizli ayrıntılar tam olarak birbirini tutuyorsa para kolayca değiştirilebilir. Eğer paranızın küçük bir bölümü yırtık ve bulamıyorsanız bu durum sorun olmayacaktır ama eğer paranızın büyük bir bölümü yırtık ve parçalardan birisi kayıpsa bu durumda elinizdeki paranın üzerinde yer alan seri numarası ve gizli ayrıntılar paranın bütünlüğünü tanımlayabilecek seviyede okunaklı ise banka görevlisi yine değişim işlemini sorunsuz bir şekilde yapacaktır.

Yırtık paranızı değiştirmek için elinizdeki parçalarla birlikte en yakın ziraat bankası şubesine giderek bir sıra numarası almanız yeterlidir. Sıranız geldiğinde elinizdeki parçaları gişe görevlisine teslim ederek yeni ve sağlam paranızı alabilirsiniz. Para değişimi konusunda görevli sorun çıkartmayacaktır eğer bir soru olursa şube müdürü ile görüşebilirsiniz.

Yapmamanız gereken ise elinizdeki parayı bankamatik üzerinden değiştirmeye çalışmaktır. Unutmayın bankamatikler sağlam paraları işlemek için tasarlanmıştır yırtık paranızı bankamatiğe vermek daha fazla zarar görmesine sebep olabilir.

Kerem DEMİR