Daron Acemoğlu Kimdir ?

Ekonomist Kamer Daron Acemoğlu – 1967 İstanbul

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli ekonomistlerden birisi olan Daron Acemoğlu 3 eylül 1967 yılında İstanbul’da dünya’ya gelmiştir. Lise eğitimini Galatasaray lisesinde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İngiltere’ye gitmiş ve burada YORK ünversitesini başarı ile bitirmiştir. Daha sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin Londra Ekonomi Okulunda tamamlayan değerli ekonomist 1992 yılında buradaki eğitimini de tamamladıktan sonra 1 yıl boyunca aynı okulda ders vermiş ardından kendisini zirveye taşıyacak asıl kurum olan MİT ( Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ) ekonomi bölümünde ders vermeye başlamış ve iktisat profesörlüğü ünvanı kazanmıştır.

MİT’de görev yaptığı süre boyunca bir çok makale yayınlayan değerli ekonomist 1996 yılında alanında saygın bir ekonomi gazetesi olan ” The Economic Journal’da ” yayınlanan çalışması ile yılın en iyi makalesi ödülünü almıştır. Buradaki 4 yıllık başarılı kariyerinin ardından 2000 yılında profesörlük unvanı almıştır.

Kariyeri boyunca özellikle ekonomik büyüme, ekonomik kalkınma, siyasal ekonomi, gelir ve harcama dengesi eşitsizliği alanında çalışmalar yapmıştır. Kendisinin bu kadar ünlü bir ekonomi profesörü olmasının sebebi de yapmış olduğu çalışmaların günümüz devletlerinin ekonomilerinde yer alan temel sorunlara gerçekçi çözümler önermesidir. İlerleyen yıllarda Nobel alması muhtemel olan ekonomiste bizde başarılar diliyor ve güzel haberler bekliyoruz.

Aile hayatında da son derece başarılı olan sayın Acemoğlu kendisi gibi MİT’de görev alan eski ANAP’lı devlet bakanı İsmail Özdağlar’ın kızı Asuman Özdağlar ile evli ve 2 erkek çocuk sahibidir.

MİT Profili : https://economics.mit.edu/faculty/acemoglu/