Robert Bosch Kimdir?

Robert August Bosch 23 Eylül 1861 – Albeck / Karintiya / Avusturya

BOSCH markasının yaratıcısı, evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalar, araçlarımızdaki elektrikli parçalar, hastanelerdeki bazı cihazlar başta olmak üzere bir çok elektrik aksamı ve sanayi işletmelerinde kullandığımız bir çok elektrikli aletin mucidi ve geliştiricisidir.

Robert BOSCH

1861 yılında Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde Langenau şehrinin bir kasabası olan Albeck’te doğmuştur. 12 Çocuklu bir çiftçi ailesinin 11. çocuğu olarak dünyaya gelen değerli sanayici eğitim hayatını alman eğitim sisteminde meslek lisesine karşılık gelen bir derece ile tamamladıktan sonra bir elektrik tesisatçısının yanında iş bulmuştur. Burada kendisini geliştirerek elektrik ile ilgili kendi çalışmalarını yaparak ileride yapacağı büyük buluşların temelini hazırlamıştır. Ayrıca Stuttgart Teknik Üniversitesi‘nde altı aylık bir elektrik mühendisliği kursu almıştır.

Aldığı eğitimler ve kendisini geliştirmesi sayesinde daha büyük firmalarda çalışma fırsatı bularak İngiltere’de “siemens brothers” ve Amerika’da “Edison Illuminating” şirketlerinde çalışmıştır.

Buradaki tecrübeleri ve kendi işini yapma isteğiyle 1886 yılında henüz 25 yaşındayken Almanya’ya geri dönerek “Robert Bosch GmbH Corporation“ın temellerini oluşturan “Hassas Mekanik ve Elektrik Mühendisliği Atölyesi“ni kurarak ticarete atılmıştır. Bu atölyede 1887’de motordaki hava-yakıt karışımını ateşlemek için bir kıvılcım oluşturmak için kullanılan sabit motorlar için bir manyeto icat etti. 1897’de manyeto cihazını uyarladı ve manyeto bazlı ateşleme sistemi olan ilk buji’yi icat etti; bu buluş güvenilirliği nedeniyle otomobillerin işleyişinde devrim yaratan bir buluş olmuş ve günümüze kadar değişmeden kullanılmaya deva etmiştir.

1917’de küçük işletmesini resmi bir şirkete dönüştürerek “Robert Bosch GmbH Corporation“ı kurmuştur. Şirketi, Birinci Dünya Savaşı sırasında silah üretim sözleşmelerinden büyük ölçüde yararlanmıştır, ancak Bosch buradan gelir elde edebileceği bazı projeleri bedelsiz olarak hayata geçirmiş ve bunları alman halkına adadığını belirtmiştir.

1927’de dizel yakıt enjeksiyonunun piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere motorlu taşıtlarda birçok iyileştirme geliştirdi; tasarımında, hidrolik olarak çalışan bir sprey nozul vasıtasıyla yakıtı motorun yanma odalarına direkt püskürten bir pompa sistemi de vardır.

Otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılan icatları

  • Ateşleme distribütörü
  • Elektrikli marş motoru
  • İlk elektrikli farlı aydınlatma sistemi
  • Araba radyosu
  • Bosch elektrikli korna
  • Akü ateşleme


1920’lerde Bosch, Almanya genelinde otomobiller için bir bakım onarım servis ağı kurmaya başlamıştır ve bugün bu servis ağı dünyanın bir çok ülkesinde hizmet vermektedir.

Bosch Endüstrileri, savaştan sonra yaşanan ekonomik çöküş nedeniyle ciddi krizle karşı karşıya kaldı, ancak şirket 1927’de kitlesel olarak yeniden yapılandırıldı ve kameralar, elektrikli aletler, televizyonlar, buzdolapları ve radyoların üretimine başladı.

Sosyal politikaları ile de oldukça sevilen bir isim olan değerli sanayici o yıllarda zorunlu olmamasına rağmen işçilerine 8 saat mesai uygulamış ve cumartesi yarım gün çalışma düzeni getirmiştir. İşçilerine sosyal yardımlar yapan ve yüksek ücret politikası uygulayan Robert Bozch o yıllarda yaygın olan ideolojik söylemler sebebiyle “kızıl bosch” olarak anılmaya başlanmıştır. Ama ne acıdır ki ilerleyen yıllarda çok ağır işçi eylemleri ile karşı karşıya kalarak bu sosyal politikalarının bir kısmından tavizler vermiştir.

” Çok param olduğu için iyi maaş vermiyorum, iyi maaş verdiğim için çok para kazanıyorum.”

Robert BOSCH

İşçilerine uyguladığı sosyal politikaların yanı sıra ülke ve dünya çapında da kurduğu dernekler ve vakıflar vasıtasıyla bir çok hayır işi yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.

Hayatı boyunca 2 evlilik yapan ve 4 çocuk sahibi olan Robert BOSCH ilk eşinden 2 çocuk sahibi olmuş ama 11 yaşındaki oğlunu vahim bir hastalık sonucu kaybetmesi sebebiyle ilk eşiyle sorunlar yaşamaya başlamış ve bir süre sonra da boşanmışlardır. Daha sonra 66 yaşında iken tekrar evlenen başarılı sanayici bu evliliğinden de 2 çocuk sahibi olmuştur. Büyük başarılar, yoğun mücadeleler ve 2 dünya savaşı ile geçen yılların ardından 12 Mart 1942’de Stuttgart’ta 80 yaşında iken orta kulak iltihabına bağlı komplikasyonlar yüzünden hayatını keybetmiştir.