Hankook Lastik Hangi Ülkenin Malı

Hankook lastik, başarı ile hızlı bir şekilde büyümek için gerekli araçlardan yoksun olarak erken sanayileşmenin tohumlarının ekildiği 1941 yılında Chosun lastik şirketi olarak Kore’de kurulmuştur. Kuruluşundan kısa bir süre sonra başlayan Kore iç savaşı sebebiyle oldukça zor günler geçiren şirket tesis ve malzeme eksikliğine rağmen elindeki bütün imkanları kullanarak kaliteli lastikler üretmeyi başarmıştır. 1953 yılında adını bugünde bildiğimiz Hankook lastik şirketi olarak değiştiren başarılı firma, bu yıllarda yeniden yapılanma faaliyetlerine hız vermiş ve gelecek yıllar için altyapısını güçlendirmiştir. özellikle 1960’lı yıllardan sonra ülkede yaşanan hızlı sanayi dönüşümünün de etkisiyle hızla büyümeye başlamıştır. Yine bu yıllarda ülkede açılan büyük çaplı otobanlar halkın otomobil kullanımını arttırmış dolayısıyla lastik satışlarında da büyük çaplı artışlar yaşanmıştır. Bu dönemlerde ülkedeki en büyük lastik üreticisi firma konumuna yükselen Hankook firması asya kıtasında komşu ülkelere de ihracat yapmaya başlayarak ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağlamaya başlamıştır. 

hankook iflex
hankook lastikleri


70’li yıllar boyunca sürekli bir büyüme çizgisi yakalamayı başaran firma bu yıllarda dünya genelinde rekabete girişebilmek için inovasyon ve ar-ge çalışmalarını hızlandırmıştır. 80’li yıllara girilirken global rekabete hazır olan firma 1979 yılında radyal lastik üretimi ve ar-ge faaliyetleri için Daejeon tesisinin temelini atan firma 1982 yılında bu tesisin açılışını gerçekleştirerek radyal lastik üretimi konusunda faaliyetlerine başlamıştır. yine bu yıllarda Amerika ve Avrupa kıtasında satış yapabilmek için gerekli girişimlerini başlatan firma, ülke içindede 1985 yılında ilk lastik test merkezini kurmuştur. 


1991 yılında volkswagen firmasına lastik tedarik etmeye başlayan firma artık tam anlamıyla global bir firma haline gelmişti. 90’lı yıllar boyunca yurt dışı yatırımlarına hız veren bu marka Amerika, Çin ve Avrupa’da üretim merkezleri kurarak global altyapısını tam anlamıyla hayata geçirmiştir. 2000’li yıllara gelindiğinde artık dünyanın sayılı lastik markalarından birisi olan Hankook firması 2007 yılında küresel anlamda ciddi bir satış başarısı yakalayarak dünyanın en büyük 7. lastik şirketi konumuna yükselmiştir. Bu yıllardan sonra sürekli olarak küresel faaliyetlerine devam eden firma günümüzde dünyanın her kıtasında üretim ve ar-ge tesislerine sahip olup yatırımlarına son hız devam etmektedir.

hankook iflex

Hankook lastikleri nasıldır, kullananlar memnun mu hangi modelleri daha iyidir uygun fiyatlı hankook lastik modelleri ile ilgili bilgi almak için sitemizin oto lastik forum bölümüne konu açarak bu lastiği kullanan diğer üyelerimizden yardım isteyebilirsiniz.