Volkswagen Emisyon Cezası Olarak 300 Milyon Dolar Ödeyecek

Amerika’da patlak veren skandalda Volkswagen dizel motorlu araçlara yerleştirilen bir yazılım sayesinde aracın karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan düşük göstermeye çalışmak ile suçlanmış ve yapılan incelemelerde bu durumun doğru olduğu ortaya çıkmıştı. Bu olayın ardından başlatılan hukuki süreçlerde ilk karar 2017 mart ayında çıkmış ve alman otomotiv devi tazminata mahkum edilmişti. VW aleyhine Bugün açıklanan bir diğer karar da ise yine şirketi ekonomik anlamda zora sokacak bir karar çıktı.

Bu sebeple  başlayan yargı süreçlerinde Volkswagen’in iki sene önce neden olduğu emisyon skandalıyla ilgili yargıdan ikinci karar çıktı. Federal Mahkeme, 88 bin dizel araç sahibi adına ABD’de açılan davada avukatlara mağdurlara ödenmek üzere tam 125 milyon dolar ödenmesine hükmetti.

Daha önce Mart ayında 500 bin 2.0 litre VW dizel araç sahibi adına açılan davada da ABD Bölge Hakimi Charles Breyer 175 milyon dolar ödenmesine karar vermişti. Böylelikle Volkswagen’in ödemesi gereken toplam miktar şimdilik 300 milyon dolara yükseldi. Bu paranın 288 milyon doları avukatlık ücreti geri kalan 12 milyon doları da geri ödenmesi gereken giderleri kapsıyor.

VW’nin, bugüne kadar 500 bin adet aracı geri çağırma ve emisyon sorununu düzeltmek için yaptığı güncelleme çalışmalarından kaynaklı maliyetleriyle birlikte ödediği cezalar ve tazminat anlaşmalarıyla yaklaşık 25 milyar dolar harcama yaptığı tahmin ediliyor.