28/07/2017 Dünyadaki Önemli Ekonomik Veriler

 

Dünyada savaşlar,siyasi gerilimler,siyasi ve stratejik dinamikler her geçen gün farklı bir boyut kazanırken tabi ki ekonomik boyutlar da bu parametreler doğrultusunda sıkça yön değiştiriyor. Gündemi oldukça meşgul eden ABD ve Rusya ilişkileri her geçen gün geriye giderken soğuk savaşın dünyada hala devam ettiği aşikar. Turkparasi.com ekibi olarak 28/07/2017 Cuma günü yani haftanın son gününde ABD ve Rusya’nın geriliminin gölgesinde açıklanacak iki önemli veriyi aktaracağız.

 

ABD’nin 2014’ten bu yana Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar Rusya ekonomisinde derin yaralar açtı.Rusya bir yandan Suriye meselesinde masadaki en büyük aktör olarak rol oynarken diğer yandan da ABD ve AB ile yaşadığı gerilimler sonucunda ekonomik olarak kan kaybettiği ve ABD’nin yeni yaptırım yasası oylanırsa ki oylanması kesin gözüyle bakılıyor kan kaybedeceği âşikar. Ancak Almanya gibi AB’nin lokomotifi güçlü bir ülke ve diğer AB ülkeleri bu sefer Rusya cephesinde ABD karşısında yer alıyor. AB ve Rusya ABD’ye cevaben karşı yaptırımlar uygulayacaklarının sinyallerini verdiler. Gün geçmiyor ki dünyada roller,taraflar,güçler yer değiştirmesin. Turkparasi.com ekibi olarak bu konuların ekonomik ve siyasal boyutunu daha derin masaya yatıracağımız günler çok yakında. Şimdi ise Cuma günü iki cepheden de açıklanacak önemli verilere göz atalım.

 

RUSYA

Faiz Oranı:Ülkelerin merkez bankaları tarafından oluşturulan faiz oranı kararı enflasyonu yani paranın alım gücünü etkileyen etkenlerden birinin(faizin) ülkenin ekonomik durumuna bağlı olarak artırılması veya azaltılması kararıdır.

Rusya Merkez Bankası Cuma günü faiz oranı kararı beklentileri geçen ay açıklanan rakamla aynı olarak %9,00 olarak yinelendi. Rusya Merkez Bankası Politika faizini geçen ay %8,75’ten %9,00’a yükselterek ekonomik olarak işlerin iyiye gitmediği sinyalini vermişti. Faiz oranlarından en önemlisi olarak diğer faizleri de etkileyen politika faizinin beklentileri sabit tutulması yani artmaması Rusya’daki bankalar tarafından verilecek olan kredilerin faiz oranlarını düşürdüğü için(bu konuyu ileride daha kapsamlı işleyeceğiz) bankaların vermiş olduğu krediler kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılacak ve ekonomi Rusya için daha canlı bir görünüm kazanacaktır.

 

ABD:

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(2 çeyrek için Ön Yayın): Haziran ayı 2017 yılının 2. çeyrek ön yayın verisi olarak açıklanacak bu veri ABD içinde üretilen mal ve hizmetlerin Dolar cinsinden değerinin göstergesi ve ABD’nin ekonomik hareketliliği ve ekonominin iyiye veya kötüye gidişatının göstergesidir. Ülke ekonomisinin uzmanları tarafından oluşturulan beklentiler açıkanan 1.çeyrek rakamının hayli üstünde %2,6. Haziran ayı sonunda açıklanan 1. çeyrek verisi ise %1,4 olarak açıklanmıştı. %2,6 olan bu beklentinin üzerinde  gelecek GSYİH Dolar’ı diğer ülke para birimlerine karşı olumlu yönde etkileyecek.