5000 TL Üzeri e-fatura Zorunluluğu 2020 Yılında Başlıyor

01.01.2020 tarihinden itibaren e-fatura kullanımını yaygınlaştırmak ve kamu iş yükünü azaltmak amacıyla vergi mükellefi kişi ve kuruluşlara ( KDV Dahil ) 5000 TL ve üzeri vergi mükellefi olmayan son kullanıcılara ( KDV Dahil ) 30.000 TL ve üzeri fatura kesim işlemleri zorunlu olarak e-fatura sistemi üzerinden yapılacak.

Resmi Kaynak : https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/vuk509tebnot.pdf

Son yıllarda teknoloji kullanımının yaygınlaşması ile devlet yapısında da teknolojik dönüşümler hız kazanmaya başladı. e-devlet uygulaması ile başlayan ve diğer bir çok hizmetin dahil olmasıyla başarı ile devam eden bu süreçte yepyeni bir dönem daha başlıyor. Daha önce cirosu milyonlarla ölçülen firmalar için zorunlu olan e-fatura sistemi 5000 TL ve üzeri fatura kesen herkes için zorunlu hale getiriliyor.

E Fatura Sistemine Nasıl Kayıt Olabilirim ?

E Fatura sistemi nedir diye merak ederek kayıt olmak isteyenler aşağıdaki adımları takip ederek sisteme dahil olabilirler. Ama bu işlemler hakkında anlamadığınız yada bilmediğiniz konular varsa mutlaka muhasebecinize ya da bu konu ile ilgili tecrübeli bir kuruluşa mutlaka danışınız.

efatura sistemine kayıt olmak için öncelikle edefter sistemine kayıt olarak burada gerekli işlemleri tamamlamanız gerekiyor. Bu adrese kayıt olurken KEP adresi kullanmanızı öneririz. Çünkü bu sistemin mevzuatı sürekli güncellenmektedir.

edefter başvuru adresi: https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/

edefter sistemine kayıt olduktan sonra aşağıda yer alan adresten efatura sistemine başvuru yapabilirsiniz. yine buraya da KEP adresinizle başvuru yapmanız önerilir.

efatura başvuru : https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/

Efatura sistemi ile ilgili daha fazla bilgi için forum bölümümüze üye olarak konu açabilirsiniz. Başvuru yapmak için ise aşağıda yer alan adresi ziyaret ediniz.

Kerem DEMİR