Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı

Dijital para kavramının ilk örneği ve öncüsü olan Bitcoin nasıl ortaya çıktı nerede nasıl hangi teknolojiler kullanılarak üretildi hiç merak ettiniz mi ? Dünya üzerindeki bütün devletlerden ve bilinen para birimlerinden bağımız tamamen kendi ekosistemi içerisinde oluşan ve paylaşılabilen bu para biriminin hikayesini sizler için araştırdık. Kurucusunun kim olduğu hala bir sır olarak kalsa da arkasındaki teknoloji artık bütün dünya tarafından bilinen ve içinde bazı bankalarında olduğu kurumlar tarafından anlık veri transferi için kullanılmaya başlanan bu teknoloji aslında arkasında bir çok teknolojik yenilik barındırmaktadır.

Bitcoin Tarihi

Bitcoin nedir ? kısaca BTC olarak adlandırılan dijital para birimi 2009 yılında ismi tam bilinmese de Satoshi Nakamoto tarafından blokchain teknolojisi ile üretilmiştir. Üretilen her para birimi aslına şifreli bir veri bloğu olarak dijital dünyaya yayılmaktadır. ilk çıktığında oldukça küçük olan bu blok günümüzde 300 Gb veri boyutunu aşmıştır. 21 Milyon adet ile sınırlandırılan bu yeni dijital para birimi ilk çıktığı yıllarda fazla ilgi görmemiş ve hatta ilk kullanımı ise 2010 yılında 10 Bin BTC* karşılığı pizza alımı için olmuştur. Daha sonraki yıllarda özellikle role player oyunların yaygınlaşması ile oyunlarda satılan itemlerin alım satımı için kullanılmaya başlayan bu para birimi zamanla e-ticaret işlemleri içinde kullanılmaya başlanmış ve yıllar içerisinde değerini sürekli arttırarak günümüzde en çok bilinen ve en değerli dijital para birimlerinden birisi olmuştur.

*10 Bin BTC : Bu yazı yazıldığında 1 BTC 55,442 USD olarak işlem görmekteydi.

Kaynak: www.tonya.com

Bitcoin ile ilgili Önemli Tarihsel Veriler

 • 15 Ağustos 2008, Bitcoin şifreleme teknolojisi ile ilgili patent başvurusu yapıldı
 • 18 Ağustos 2008, Bitcoin.Org alan adı ilk kez tescil edildi.
 • 31 Ekim 2008, Satoshi Nakamoto ” A Peer-to-Peer Electronic Cash System ” isimli akademik makalesini yayınlayarak Bitcoin sistemini duyurdu.
 • 3 Ocak 2009 ilk Bitcoin üretimi gerçekleşti ve 50 adet Bitcoin elde edildi.
 • 9 Ocak 2009 ile Bitcoin istemcisi Source Forge adresinde piyasaya sürüldü.
 • Ocak 2011, Electronic Frontier Foundation isimli bir vakıf resmi olarak Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başladı.
 • 9 şubat 2011 tarihinde 1 Bitcoin’in değeri 1 dolar seviyesine erişti.
 • Eylül 2012, Bitcoin vakfı kuruldu. Bu vakfın amacı Bitcoin’in tanıtım ve yaygınlaştırılmasıydı.
 • Şubat 2013, tek bir işlem ile 1 milyon dolarlık BTC satışı yapıldı.
 • 23 Haziran 2013, ABD Uyuşturucuyla mücadele birimi yaptığı bir baskında 11,02 BTC’ye el koydu.
 • 23 Kasım 2013, Lefkoşa üniversitesi BTC ile ödeme kabul etmeye başladı.
 • 5 Aralık 2013, Çin Yönetimi; finans kuruluşlarının ülke genelinde BTC kullanımını yasakladı.
 • Ocak 2014, Dünyanın en büyük sanal oyun kuruluşu ZYNGA bazı oyunlarda oyun içi alım satımlar için Bitcoin’i test ettiğini duyurdu.
 • Şubat 2014, O dönemlerde dünyanın en büyük BTC borsası olan Mt Gox hacklendi ve ardından iflas başvurusu yaptı.
 • Temmuz 2014, Dell ve Newegg Bitcoin ile ödeme almaya başladı.
 • Aralık 2014, Microsoft; Xbox oyunları ve Windows yazılımı satın almak isteyenler için Bitcoin ile ödeme almaya başladı.

Bitcoin Hangi Teknolojiler Kullanılarak Nasıl Üretilmiştir?

Bir Bitcoin’in üretilmesi saklanması ve transferi için hangi teknolojik altyapılara sahip olunması gerekmektedir hiç merak ettiniz mi?

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretmek için herhangi bir işlemciye sahip cihaz ve bitcoin madenciliği yazılımı gerekmektedir. Cebimizde taşıdığımız akıllı telefonlar, internet tarayıcılarımız, bilgisayarlarımız, sunucular, hatta akıllı saatler ve arabalarımız bile Bitcoin üretebilir ama en verimli üretim şekli ekran kartı ile yapılan üretim şeklidir. Ekran kartları paralel işlem gücüne yani aynı anda birden fazla işlemi bir arada yapabilme yetenekleri sebebiyle diğer cihaz ve işlemcilere göre çok daha hızlı Bitcoin kazabilmektedirler.

Bitcoin Cüzdan Uygulamaları

Ürettiğiniz yada satın aldığınız Bitcoinleri saklamak için ihtiyacınız olan temel bileşenlerden biriside Bitcoin cüzdanlarıdır. Bu cüzdan uygulaması bilgisayar yada akıllı telefonunuza kuracağınız bir programda olabilir yada Bitcoin alım satımı yaptığınız Tomya.com gibi bir kripto para platformu da olabilir. Günümüzde artık insanlar dijital paraları ile yatırım amaçlı alım – satım yapmak istedikleri için daha çok borsaları kullanmaktadırlar. Kişisel bilgisayarınız ve akıllı telefonunuza göre güvenlik açısından daha sağlıklı yerler olan bu platformlar ile ayrıca anlık para ihtiyacınız olduğunda dijital paralarınızı bozdurarak hemen kullanmanıza da imkan sağlamaktadırlar.

Blokchain Teknolojisi

Bitcoin kullanımını özel ve güvenilir yapan en önemli konu aslında blokchain teknolojisidir. Söz konusu para olunca bu varlığın güvenliğini sağlamak oldukça önemlidir. Gerçek dünyada çeşitli yollarla sahte para basmak yada altın, gümüş gibi değerleri madenleri çeşitli yollarla ağırlaştırmak ve haksız kazanç elde etmek mümkündür. Ama dijital paralarda blokchain teknolojisi sayesinde böyle bir durum pek mümkün görünmemektedir. Bitcoin ile işlem yapmak isteyen herkes blokchain ağına dahil olmak zorundadır ve bu durumda ağın yaygınlaşması ve güvenilirliğinin artması için ayrıca bir artı sağlamaktadır.