Çatı Üzeri Güneş Paneli Sistemi ile Elektrik Üretimi Yapmak

Güneş enerjisinden faydalanarak evinizin yada işletmenizin elektrik giderlerini düşürmek istiyorsanız çatı üzeri güneş paneli sistemleri sizler için en uygun çözüm olabilir. Son yıllarda giderek artan güneş enerjisi ile elektrik üretim uygulamaları ülkemizin güneş potansiyeli ve solar sistem maliyetlerindeki düşüşler daha da cazip hale gelmektedir. Üstelik eğer çatı üzeri güneş paneli solar sistem kullanarak elektrik üretmek istiyorsanız bulunduğunuz bölge ve yaptığınız işe göre çeşitli teşviklerden yararlanma ve ürettiğiniz elektriğin fazlasını devlete satma hakkınızda bulunmaktadır. Şimdi detaylara gelelim

Evim Ne Kadar Elektrik Tüketiyor

Nasıl bir güneş paneli sistemine sahip olmanız gerektiğini anlamak için öncelikle evinizin ne kadar elektrik tükettiğini belirlemeniz gerekir. Bunun için evinizde kullandığınız elektrikli ve elektronik eşyaların modellerini internet üzerinden yada üreticilerin resmi sitelerinden sorgulayarak saatlik güç tüketimlerini öğrenebilir ve bu aletleri kaç saat kullandığınızı göz önünde bulundurarak evinizin günlük güç tüketimini hesaplayabilirsiniz.

çatı üzeri güneş enerjisi sistemi
çatı üzeri güneş enerjisi sistemi

Çatımdan ne kadar elektrik üretebilirim.

Evinizin günlük güç tüketimini hesapladıktan sonra sıra bir diğer önemli hesap olan çatınızdan ne kadar güç üretebileceğiniz konusuna bakalım. Çatınızdan ne kadar güç elde edebileceğinizi öğrenmek için uzman bir firmadan destek almanız önerilir. Ama kendiniz kaba bir hesap yapmak istiyorsanız öncelikle çatı alanınızı hesaplayın ve bu alanın kaç saat güneş aldığını bir kenara not edin. Bu sistemlerde kullanılan 300W güneş panelleri genellikle 2 metrekare civarında olurlar yani diyelim çatınız 22 metrekare ise siz 10 adet panel kullanabilir ve saatlik 3KW güç üretebilirsiniz.

 • Çatı alanı : 20M^2
 • Güneş Paneli alanı: 2M^2
 • Çatı alanı / güneş paneli alanı = 20/2 = 10 Adet Güneş paneli sayısı
 • Panel gücü = 300W x 10 = 3000W yani 3KW

Tabi yukarıdaki hesap güneşin en dik geldiği güneş panellerinin maksimum verimle çalıştığı öğle saatleri için yapılmıştır. Sabah ve akşam saatlerinde üretim değerleri farklı olacaktır ki bu yüzden yazımızın başında sizlere çatınızın ne kadar güneş aldığını ölçmenizi belirttik.

güneş enerjisi ile çatımdan ne kadar elektrik üretebilirim
güneş enerjisi ile çatımdan ne kadar elektrik üretebilirim

Güneş Paneli Solar Sistem Hangi Bileşenlerden Oluşur

Çatılarda kullanılan güneş paneli sistemleri temelde 3 bölümden oluşurlar bunlar güneş panelleri, inverter ve akü grubudur. Güneş panelleri elektrik üretmek için kullanılırlar, inverterler ise panellerden gelen elektriği akülerde depolar yada akülerde depolanan elektriği evinizdeki cihazların kullanabilmesi için 220V 50Hz şebeke gerilimine dönüştürürler. Solar sistemlerde aküler ise güneş panellerinden elde edilen elektriği depolayarak istediğiniz zaman kullanmanızı sağlarlar. Bu sistemlerde kullanılan aküler arabalardaki sıvı bazlı akülerden farklı olarak jel akü kullanılmaktadır.

 • Güneş Paneli
 • İnverter
 • Jel Akü
güneş enerjisi sistemi hangi bileşenlerden oluşur
güneş enerjisi sistemi hangi bileşenlerden oluşur

Güneş Paneli Sisteminin Maliyeti Nedir?

Yukarıdaki veriler ışığında yaptığınız hesaplamalar sonucu çatınızdan elde edeceğiniz elektriğin evinizin ihtiyacını karşılayacağını hesapladınız ve güneş enerjisi sistemi satın almaya karar verdiniz ama maliyetler konusunda bir bilginiz yok bu konuda sizlere rehberlik etmesi açısından temel bileşenler ile ilgili fiyatlar konusunda bir kaç örnek verelim.

 • 1 Adet 300W güneş paneli : 800TL
 • 1 Adet 5 KW inverter : 5000 TL
 • 1 Adet 12V 100A Jel Akü : 1200 TL

Bizim evimiz için gerekli olan sistemin maliyetini yukarıdaki rakamlar üzerinden hesaplarsak

 • 10x 300W güneş Paneli : 8000 TL
 • İnverter : 5000 TL
 • 10x Jel Akü : 12000 TL
 • Kablo + Regülatör + Diğer parçalar : 1500 TL
 • İşçilik + montaj ekipmanları : 3000 TL

Yaklaşık 30 Bin TL gibi bir rakam ile eviniz için anahtar teslim 3KW güneş paneli sistemine sahip olmanız mümkün. Tabi bu rakamlar ortalama olup istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda piyasadan alacağınız teklifler ile aşağı yukarı değişebilir.

Ürettiğim Elektriğin Fazlasını Nereye Satabilirim

Bu konu yasal düzenleme ile güvenceye alınmış olup bağlı bulunduğunuz elektrik tedarik şirketine başvurmanız halinde sayacınız değiştirilerek sisteme verdiğiniz elektriği hesaplayacak bir sistem ile şehir şebekesine verdiğiniz her kilowatt/saat elektrik için devletin her sene düzenli olarak belirlediği alım ücreti üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz.