E-Ticaret Yazılımları İnceleme ve Karşılaştırma

E-Ticaret sitesi açmak isteyenlerin önüne çıkan ilk engellerden birisi hangi yazılım altyapısını kullanarak sitelerini açacaklarıdır. Google arama motoruna e-ticaret yazdığınızda karşınıza onlarca reklam çıkmaktadır ve hepside birbirinden üstün olduğunu iddia etmektedir. Bunun yanında bu yazılımlar çok yüksek yıllık kiralama ücretleri ile satılmakta ve kullanımı ile ilgili bilginiz olmadığı takdirde bir de bu yazılımı yönetmesi için bir çalışan işe almanız gerekiyor.

Bu yazıdaki ürünleri ile ilgili daha fazla bilgi ve destek almak için forum bölümümüze konu açarak merak ettikleriniz ile ilgili daha fazla destek alabilirsiniz.

Piyasada yer alan belli başlı e-ticaret yazılımlarını ücretli, ücretsiz ve Online Dükkan Kiralama olmak üzere 3 temel gruba ayırabiliriz. Öncelikle ücretsiz olanlardan başlayarak sizler için bu yazılımları kısaca tanıtalım.

Ücretsiz E-Ticaret Yazılımları 

Eğer az sayıda sürekli aynı ürünleri satacaksanız ve internet sitesi yönetimi konusunda yeterli tecrübeye sahipseniz aşağıdaki sistemlerin birisini uzman bir kişiye ücret karşılığı kurulum yaptırarak yıllar boyunca çok düşük yönetim ve gider maliyetleri ile kullanabilirsiniz.

OpenCart: Piyasada en sık adını duyduğunuz ücretsiz yazılım opencart yazılımıdır. Resmi sitesi : www.opencart.com adresinden ücretsiz olarak indirilebilir. Yönetmesi ve kullanması kolay olsa da bir çok basit özellik için eklentiye ihtiyaç duyması bu yazılımın en büyük eksisi diyebiliriz.

ProTicaret: Yerli bir yazılım olması Türkçe dil desteği ile ilk çıktığı yıllarda oldukça tutulan bu yazılım ilerleyen yıllarda gelen güncellemeler ile sistem hatalarının artması ve tema, eklenti ücretlerinin çok yüksek olması sebebiyle artık gözden düşmeye başlamıştır. Resmi sitesi: www.proticaret.com adresi üzerinden indirilerek ücretsiz olarak kullanılabilir.

PrestaShop: Opencart ile sürekli rekabet içinde olan ve son yıllarda ciddi geliştirmeler ile çok güzel bir yapıya kavuşan bu yazılım ücretsiz yazılım kullanmak isteyenler için ilk sırada yer alması gereken tercih olmalıdır. Resmi sitesi: www.prestashop.com/ üzerinden indirilerek ücretsiz olarak kullanılabilir.

Ücretli E-Ticaret Yazılımları

Son kullanıcıya yönelik çok sayıda ürün satışı yapacaksanız ve bu ürünlerin özellikleri, sayısı, nitelikleri, v.b. zaman içinde değişiklik gösterecekse ayrıca kampanyalar düzenleyecek ve müşteri gruplarına özel işlemler tanımlayacaksanız hem iyi bir e-ticaret uzmanına hem de kullandığınız yazılımın arkasında iyi bir ekibe ihtiyacınız olacağı için ücretli bir sistem kullanmak en iyisi olacaktır.

 • İdeasoft e-ticaret sistemi
 • Tsoft e-ticaret sistemi
 • Ticimax e-ticaret sistemi
 • Platinmatket e-ticaret sistemi
 • Akınsoft e-ticaret sistemi
 • Faprika e-ticaret sistemi
 • İmagaza e-ticaret sistemi
 • Neticaret e-ticaret sistemi

Yukarıda yer alan isimler sektörde yıllardır faaliyet gösteren belli başlı firmalardır. Bu firmalar hakkında tek tek detaylı açıklama yapmaya gerek yok hepsi aynı hizmeti aynı özellikler ile sağlamaktadırlar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı bu firmalardan alacağınız hizmetin kesintisizliği ve müşteri desteği konusunda yeterliliği olmalıdır.

Online Dükkan Kiralama Firmaları

Online dükkan kiralama sitelerinde siz sadece dükkan açarsınız. satış yapar ve ödeme alırsınız. Şirket kurmanıza gerek yoktur. kargo anlaşması yapmak zorunda kalmazsınız. Bu gibi kesinti ve organizasyon işlemleri tamamen online mağaza yönetimi tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir.

Belge istemeyenler

 • Shopier.com
 • Shopgez.com
 • Sahibinden.com
 • Letgo.com

Belge İsteyenler

 • Amazon.com
 • ePttavm
 • Gittigidiyor.com
 • N11.com

Bu sistemler size hazır altyapıları üzerinde dükkan açma imkanı vererek genellikle çevrenize yada kısıtlı bir bölgeye hizmet vermenizi sağlar. sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayısına sahip fenomen hesaplarda ek gelir sağlamak yada kendi tasarladıkları ürünleri satmak için bu sistemleri kullanabilmektedirler.