İnstagram Keşfet Bölümü Nereye Gitti. Instagram REELS Nasıl Kullanılır

Son zamanlarda tiktok ile girdiği rekabet sebebiyle sürekli yeni özellikler ve tasarım güncellemeleri yapan instagram yeni bir tasarım değişikliği ile kullanıcılarını şaşırttı ve keşfet bölümünün yerine reels videolarını getirdi. Rastgele gönderiler arasında dolaşmayı seven instagram kullanıcıları ise keşfet bölümünü geri getirmek için hangi ayarı yapmaları gerektiği ile ilgili şimdiden araştırmalara başlamış durumdalar. Bu konuyu detaylıca ele alabilmek için öncelikle instagram’ın REELS bölümünü neden daha ön plana çıkardığını ve bu bölümün ne gibi bir işlevi olacağını biraz açıklayalım.

İlk çıktığında resim ve video paylaşma özelliği ile sosyal medya kullanıcıları arasında oldukça popüler bir uygulama olarak öne çıkan ve büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan instagram bu başarısının ardından facebook tarafından 1 Milyar dolar gibi bir rakama satın alınmış ve hem popülaritesi daha fazla artmış hem de facebook dünyanın en büyük sosyal medya kuruluşu haline gelmişti. Ama yakın zamanda bir tür video karaoke uygulaması olan TİKTOK büyük bir çıkış yakalayarak özellikle gençler arasında popüler olunca instagram açısından da artık bir şeylerin değişmesi gerektiği belli olmuştu.

Instagram REELS Neden Geliştirildi?

Şimdi burada öncelikle neden TİKTOK instagram’dan daha başarılı oldu ve REELS ile neyi değiştirmeyi amaçlıyor bunu inceleyelim. Instagram ilk çıktığında kullanıcılarına çok kolay fotoğraf düzenleme imkanı veriyor ve insanlar basit bir telefon kamerası ile çektikleri fotoğraflara filtreler ekleyerek son derece güzel resimler elde edebiliyorlardı. Ama telefonlar ve video kamera teknolojileri geliştikçe artık yeni akımların başlaması da kaçınılmaz oluyordu. İşte bu noktada TİKTOK iyi bir atılım yaparak kullanıcılarına kolayca video çekip düzenleyebilecekleri müzikal bir uygulama yaparak gençleri kolayca etkisi altına aldı. İşte instagram’da bu akımı yakalayabilmek için artık insanlar için fazla karışık bir yer haline gelen ve bazı programlar yada beğeni hizmeti satan kişiler tarafından kötüye kullanılan bu bölümü arka plana atarak bunun yerine insanların direkt popüler video akışlarını görebileceği REELS bölümünü getirdi.

Instagram REELS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Instagram REELS bölümü kullanıcıların 15 saniyelik eğlenceli videolar paylaşabileceği özel bir bölüm olmakla birlikte TİKTOK ekranı ile neredeyse aynı görsel özelliklere sahiptir. Bu bölümde takip ettiğiniz kişiler ve daha önce beğendiğiniz videolara göre oluşturulan ilgi alanınızla ilgili videolar sizi beklemekte. Peki siz bu alana nasıl video ekleyeceksiniz. Bunun için reels bölümüne geldikten sonra sağ üst köşede bulunan kamera simgesine tıklamanız yeterli bu bölümde açılacak video özellikleri tamamen REELS sistemine özeldir ve normal instagram kamera fonksiyonlarından daha fazlasını yapabilirsiniz ama şimdilik sadece 15 saniye için.

Instagram Keşfet Bölümüne Nasıl Ulaşabilirim.

REELS henüz yeni bir özellik ve bazılarımız eski keşfet bölümünü daha fazla ziyaret etmek isteyebiliriz. Instagram keşfet bölümüne dönmek için tek yapmanız gereken uygulamaya giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan büyüteç ikonuna tıklamaktır ve işte karşınızda alıştığımız sevdiğimiz keşfet bölümü.

Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi ve bu bölümün e-ticaret ile uğraşanlar için sosyal medya pazarlaması amacıyla nasıl kullanılacağı konusunda fikir alış verişi için forum bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.