Aklınızda iyi bir youtube kanalı açmak var ama bu yolculukta ekipman ve yazılımlar konusunda nelere ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız bu yazımızda sizler için tek başınıza kanalınız için içerik üretebilmeniz için gerekli ekipman ve yazılımları inceleyeceğiz. Yazımızda adı geçen ekipman ve yazılımlar 2020 yılı için geçerli olup daha sonraki tarihler için yazımızı güncelleyerek youtube kanalı için içerik üretmek isteyenlere yol göstermeye devam edeceğiz.

Youtube Kanal Nasıl Açılır

Konuyu hiç bilmeyenler için önce kısaca youtube kanalı nasıl açılır onu anlatalım. Youtube kanalınızı oluşturduktan sonra telefon doğrulaması yaparak küçük resim yükleme, canlı yayın gibi ekstra özelliklere erişebilirsiniz. Aşağıdaki adımlarla ilgili herhangi bir sorunuz olursa forum bölümümüze konu açarak yardım isteyebilirsiniz.

 • Gmail hesabı açınız.
 • Youtube giriş yapınız.
 • Sağ üst menüden kanal oluştura tıklayınız.
 • Kanalınız için isim ve resim ayarlarını yapınız.

Youtube Video Oluşturma Aşamaları

Youtube videosu oluşturabilmek için öncelikle iyi bir planlama yapmanız ve video çekeceğiniz konu ile ilgili iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Mesela youtube kanalınız için röportaj videosu çekecekseniz, çekim yapacağınız yeri belirleme, hava durumun kontrol etme, insanlara neler soracağınız gibi ayrıntıları iyi belirlemeniz gerekir. 

Teknoloji konulu bir inceleme videosu çekecekseniz inceleyeceğiniz ürünün teknik özelliklerini iyice ezberlemeli ve bu ürünün öne çıkan özelliklerini yansıtacak detayları videonuza eklemelisiniz. Konuyu toparlayacak olursak iyi bir youtube videosu temelde 4 aşamadan oluşur.

 • Konu belirleme
 • Araştırma
 • Kayıt süreci
 • Montaj süreci

Artık iyi bir video oluşturacak kadar temel bilgiye sahip olduğumuza göre bu videoyu çekerken hangi araçları kullanacağımızı ve çektiğimiz videoları düzenlerken hangi yazılımlara ihtiyacımız olacağını açıklamaya başlayalım.

Ekipman listesi

 • Kamera
 • Mikrofon
 • Aydınlatma

Yazılım listesi

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Premier PRO
 • Adobe Audition

VİDEO OLUŞTURMA EKİPMANLARI

Youtube videosu oluştururken en önemli ihtiyacınız iyi bir kameradır. Kamera alırken ise dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı çekim yapacağınız alandır. Çözünürlük olarak günümüzde bütün kameralar oldukça iyi değerler sağlayabiliyorlar ama ışık değişimleri ve renk canlılığı konusunda her model yüksek performans sergileyemeyebiliyor. Eğer ev ortamında sabit ışık altında çekim yapacaksanız full HD video kaydı yapabilen bir akıllı telefon bile işinizi görecektir.

Video Kayıt Ekipmanları

Aşağıda youtube kanalınız için satın alabileceğiniz başlangıç seviyesinde kamera modellerini görebilirsiniz. Bu modeller 2020 yılı için belirlenmiş modelleridir. Kamera yanında sabit çekimleriniz için yardımcı olması amacıyla tripod ve birkaç lens filtresi almak çekim işlerinizi kolaylaştıracak ve videolarınıza doğal efektler vermenizi sağlayacaktır.

CANON EOS 4000D 18-55 IS DSLR
CANON EOS 2000D BK 18-55 EU26 DSLR
NIKON D3500

Ses Kayıt Ekipmanları

Videolarınız sesli anlatım şeklinde olacaksa kayıt için iyi bir mikrofon tercih etmeniz oldukça önemlidir. Telefonla yada kulaklık mikrofonlar ile yapılan kayıtlar arka planda ki gürültüleri ve voltajdan kaynaklanan parazitleri filtrelettirmeyi yapamadığı için ses kalitesi iyi olmamaktadır. Ayrıca anlatımınızda son derece iyi olmalıdır. Unutmayın insanlar videolarınızı beğenilir ama onlarda kalıcı etki bırakan anlatımınızdır.

Yaka Mikrofonu
Masaüstü Mikrofon
Kameraüstü Mikrofon

Aydınlatma Ekipmanları

ister iç mekan olsun ister dış mekan hiç fark etmez videolarınızın görüntü kalitesinin iyi olabilmesi için aydınlatma mutlaka iyi olmalı özellikle iç mekanlarda sadece ampul ışığında çekilen videolar grenli görünecektir. Dış mekanda ise bulutlu havalarda ışık yoğunluğu sürekli değişeceği için çekimlerinizdeki görüntü kalitesi düşük seviyelerde olacaktır.

Aydınlatma için özel bir ekipman almak yerine çekim yapacağınız zamanları iyi ayarlayarak havanın aydınlık olduğu zamanları tercih edebilirsiniz.

Kameraönü aydınlatma
Kameraüstü aydınlatma

VİDEO OLUŞTURMA YAZILIMLARI

Video çekimini tamamladınız ve şimdi sıra elinizdeki içerikleri istediğiniz gibi montajlamaya geldi. Bu konuda da özellikle kullanacağınız 3 yazılım öne çıkıyor. Bu yazılımlar ile videonuzda kullanacağınız resim, video ve ses dosyalarını istediğiniz gibi düzenleyebileceksiniz. Şimdi bu yazılımları tanıtmaya başlayalım.

Adobe Photoshop

Adını sıkça duyduğunuz bu grafik düzenleme programı kendi başına bir çok işe yapabiliyor olsa da sizin için 2 temel işlevi olacak bunlardan birincisi video içinde kullanacağınız görsellerin üzerinde düzenleme yapmak, ikincisi ise video kapak görseli oluşturmak. Bu 2 basit işlemi yapacak kadar bu programı öğrenmeniz sizin için büyük artı olacaktır. 

Adobe Photoshop yazılımına alternatif olarak piyasada ücretsiz bulabileceğiniz 2 kaliteli program GİMP ve Paint.NET’dir. Başlangıç seviyesindeki işleriniz için bu 2 programı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Photoshop
GİMP
Paint NET

Adobe Premiere PRO

Profesyonel amaçlar için üretilmiş olsa da basit işler içinde oldukça kullanışlı olan bu program youtube video oluştururken asıl işinize yarayacak yazılımdır. Bu yazılım ile çekim yaptığınız ham videolar üzerinde kesim, montaj ve birleştirme çalışmaları yapabilirsiniz. Ayrıca sesli anlatımlarınızı ve müzik ekleme işlemlerinizi de bu yazılım ile istediğiniz gibi videonuza yerleştirebilirsiniz.

Adobe Premiere PRO yazılımına alternatif olarak piyasada ücretsiz bulabileceğiniz 2 kaliteli program Da Vinci Resolve ve Microsoft MovieMaker’dır. Başlangıç seviyesindeki işleriniz için rahatlıkla bu programları kullanabilirsiniz.

 

Premiere PRO
Windows Moive Maker
Da Vinci Resolve 16.1.2

Adobe Audition

İyi bir video oluşturmak ve sadık bir hayran kitlesi kazanmak istiyorsanız videonuz da kullandığınız sesin kalitesi de anlatımınız da son derece iyi olmalı, Bu konuda barış özcan’ın kanalı örnek gösterilebilir. Günlük hayatta karşımıza çıkan ama hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız konuları basit bir dille ve vurgulu ses tonuyla anlatarak milyonlarca takipçi sayısına ulaşmış durumda ki kendisi de videoları için ses düzenlemesi yaparken bu programı kullanmaktadır. 

Adobe Audition yazılımına alternatif olarak piyasada ücretsiz bulabileceğiniz 2 kaliteli program Audacity ve Oceanaudio’dur. Başlangıç seviyesindeki işleriniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Premiere PRO
Audacity
Ocenaudion
Kerem DEMİR